Skip to content

144 Brand RoadToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block233.29
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,351
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
33%
Improvement Value:$190,900
67%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,191+5.3%
2024$4,932+6.5%
2023$4,629+0.4%
2022$4,608+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$247,500

From:

To:

Sq Ft1,351DeedBook 16666, Page 939Recorded2/23/2017

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 13335, Page 897

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 5722, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1984