Skip to content

163 Kettle Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Aug 7, 1997

Property Information

Block233.29
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,080
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
27%
Improvement Value:$224,700
73%
Total Assessment$308,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,625+5.3%
2024$5,344+14.2%
2023$4,679+0.4%
2022$4,658+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5527, Page 396

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5494, Page 422

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3974, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1973