Skip to content

112 Woodland DriveToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2021

Property Information

Block233.29
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,884
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
25%
Improvement Value:$278,300
75%
Total Assessment$372,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,783+5.3%
2024$6,445+1.9%
2023$6,327+0.4%
2022$6,300+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5460, Page 830

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4627, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1977