Skip to content

124 Jeff CourtToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$332,500
Last Sale Date
Aug 21, 2009

Property Information

Block233.30
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,046
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
30%
Improvement Value:$280,900
70%
Total Assessment$402,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,341+5.3%
2024$6,974+5.7%
2023$6,600+0.4%
2022$6,571+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$332,500
DeedBook 14399, Page 1939

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 10750, Page 1152

Property Built

Built

Year Built: 1979