Skip to content

133 Jeff CourtToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2000

Property Information

Block233.30
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,558
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
26%
Improvement Value:$351,500
74%
Total Assessment$475,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,664+5.3%
2024$8,231+13.2%
2023$7,269+0.4%
2022$7,237+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 3866, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1979