Skip to content

139 Kettle Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Oct 2, 2020

Property Information

Block233.30
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,348
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,000
50%
Improvement Value:$235,000
50%
Total Assessment$467,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,509+5.3%
2024$8,084+8.5%
2023$7,452+0.4%
2022$7,419+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,348DeedBook 18104, Page 210Recorded10/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 5175, Page 269