Skip to content

120 Pine Needle DriveToms River, NJ 08753

Built 2007

Last Sale Price
$449,900
Last Sale Date
Jan 3, 2008

Property Information

Block233.30
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,710
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
18%
Improvement Value:$434,300
82%
Total Assessment$530,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,662+5.3%
2024$9,179+4.7%
2023$8,768+0.4%
2022$8,729+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$449,900
DeedBook 13888, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 13191, Page 1824