Skip to content

203 Yvonne DriveToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block233.31
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,573
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
35%
Improvement Value:$195,500
65%
Total Assessment$299,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,457+5.3%
2024$5,184-0.9%
2023$5,231+0.4%
2022$5,208+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,573DeedBook 19755, Page 398Recorded8/6/2024

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 3681, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1977