Skip to content

111 Mello LaneToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 21, 2007

Property Information

Block233.32
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,393
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
40%
Improvement Value:$199,800
60%
Total Assessment$333,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,082+5.3%
2024$5,778+4.4%
2023$5,533+0.4%
2022$5,509+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 13666, Page 211

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4930, Page 646

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 3728, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1978