Skip to content

102 Silverwood CourtToms River, NJ 08753

Built 1991

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block233.33
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,560
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
42%
Improvement Value:$171,400
58%
Total Assessment$293,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,346+5.3%
2024$5,079+0.6%
2023$5,046+0.4%
2022$5,024+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,560DeedBook 18830, Page 579Recorded12/20/2021

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 16515, Page 316Recorded9/21/2016

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 15534, Page 949

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 13114, Page 430

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12239, Page 142

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 10945, Page 588

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 10598, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 4876, Page 4