Skip to content

110 Silverwood CourtToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Aug 6, 2024

Property Information

Block233.33
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,007
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
32%
Improvement Value:$275,000
68%
Total Assessment$405,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,379+5.3%
2024$7,011+5.1%
2023$6,672+0.4%
2022$6,643+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000
Sq Ft2,007DeedBook 19772, Page 1034Recorded8/26/2024

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5054, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1973