Skip to content

114 Silverwood CourtToms River, NJ 08753

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2019

Property Information

Block233.33
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,057
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
23%
Improvement Value:$360,100
77%
Total Assessment$468,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,529+5.3%
2024$8,103+11.5%
2023$7,269+0.4%
2022$7,237+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 10598, Page 1826

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 5053, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1992