Skip to content

134 Mello LaneToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$349,999
Last Sale Date
Apr 14, 2005

Property Information

Block233.33
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,802
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
30%
Improvement Value:$247,100
70%
Total Assessment$353,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,433+5.2%
2024$6,112+1.5%
2023$6,023+0.4%
2022$5,996+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$349,999
DeedBook 12578, Page 882

Property Sale

Sale
$57,540
DeedBook 3773, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1978