Skip to content

138 Mello LaneToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
May 8, 2019

Property Information

Block233.33
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,361
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
25%
Improvement Value:$324,300
75%
Total Assessment$430,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,840+5.3%
2024$7,448+7.9%
2023$6,904+0.4%
2022$6,874+8.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,361DeedBook 17483, Page 1996Recorded5/29/2019

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3782, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1978