Skip to content

4 Vincent StreetToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Dec 31, 1988

Property Information

Block233.34
Lot7.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,952
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
39%
Improvement Value:$261,000
61%
Total Assessment$425,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,744+5.3%
2024$7,357+9.6%
2023$6,710+0.4%
2022$6,680+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4736, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1986