Skip to content

11 Maine StreetToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block233.34
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,392
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
23%
Improvement Value:$381,600
77%
Total Assessment$495,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,030+5.3%
2024$8,579+4.4%
2023$8,218+4.5%
2022$7,864+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$386,500

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 16723, Page 499Recorded4/28/2017

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 10465, Page 1158

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10095, Page 480