Skip to content

35 Mount LaneToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Date
Sep 24, 2004

Property Information

Block233.35
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,402
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
35%
Improvement Value:$214,600
65%
Total Assessment$332,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,060+5.3%
2024$5,757+6.8%
2023$5,391+0.4%
2022$5,367+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 12649, Page 393

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 11334, Page 1695

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4874, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1966