Skip to content

16 Vincent StreetToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$147,514
Last Sale Date
May 8, 2012

Property Information

Block233.35
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,546
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
29%
Improvement Value:$296,700
71%
Total Assessment$418,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,629+5.3%
2024$7,248+2.0%
2023$7,107+0.4%
2022$7,076+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$147,514
DeedBook 15292, Page 1464

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5130, Page 8

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 3699, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1958