Skip to content

35 Daisy RoadToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Apr 19, 2005

Property Information

Block233.36
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,543
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
35%
Improvement Value:$223,700
65%
Total Assessment$341,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,226+5.3%
2024$5,915+3.6%
2023$5,710+0.4%
2022$5,685+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 12605, Page 1591

Property Built

Built

Year Built: 1967