Skip to content

48 Pierson RoadToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block233.36
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,417
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
37%
Improvement Value:$200,200
63%
Total Assessment$318,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,798+5.3%
2024$5,508+7.2%
2023$5,136+0.4%
2022$5,113+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,417DeedBook 18607, Page 1594Recorded8/2/2021

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,417DeedBook 16524, Page 1743Recorded9/29/2016

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 13867, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1956