Skip to content

44 Pierson RoadToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Date
Jan 23, 1996

Property Information

Block233.36
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,290
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
44%
Improvement Value:$148,900
56%
Total Assessment$266,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,863+5.3%
2024$4,620-0.1%
2023$4,624+0.4%
2022$4,603+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5340, Page 288

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5089, Page 282

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 4594, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1973