Skip to content

26 Russell StreetToms River, NJ 08753

Built 1972
Other Exempt

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Nov 16, 1988

Property Information

Block234.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,498
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
38%
Improvement Value:$182,000
62%
Total Assessment$294,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$4,568+5.5%
2016$4,329-3.9%
2015$4,503-3.0%
2014$4,643+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4715, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1972