Skip to content

1912 Reney CourtToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
May 22, 1998

Property Information

Block234.02
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,157
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
37%
Improvement Value:$177,600
63%
Total Assessment$281,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,131+5.3%
2024$4,875-5.2%
2023$5,143+0.4%
2022$5,121+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5583, Page 97

Property Sale

Sale
$112,900
DeedBook 5348, Page 484

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 4780, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1971