Skip to content

1916 Reney CourtToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 25, 2023

Property Information

Block234.02
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,524
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
28%
Improvement Value:$308,500
72%
Total Assessment$430,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,844+5.3%
2024$7,452+6.7%
2023$6,984+0.4%
2022$6,954+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,524DeedBook 19500, Page 1855Recorded10/3/2023

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4725, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1972