Skip to content

71 Susan StreetToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 4, 2014

Property Information

Block234.08
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,856
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
29%
Improvement Value:$245,600
71%
Total Assessment$345,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,297+5.3%
2024$5,982+15.2%
2023$5,191+0.4%
2022$5,168+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 15943, Page 578Recorded11/18/2014

Property Built

Built

Year Built: 1964