Skip to content

94 Susan StreetToms River, NJ 08753

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2024

Property Information

Block234.09
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,410
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
36%
Improvement Value:$462,200
64%
Total Assessment$727,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,250+5.3%
2024$12,588+13.4%
2023$11,101+0.4%
2022$11,052+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$840,000
Sq Ft2,056DeedBook 18760, Page 1646Recorded11/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1997