Skip to content

84 Susan StreetToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$534,000
Last Sale Date
Feb 24, 2015

Property Information

Block234.09
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,167
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
39%
Improvement Value:$493,000
61%
Total Assessment$808,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,722+5.3%
2024$13,987+0.6%
2023$13,906+0.4%
2022$13,845+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$534,000

From:

To:

Sq Ft3,167DeedBook 16024, Page 716Recorded3/10/2015

Property Sale

Sale
$467,500
DeedBook 11060, Page 1282

Property Built

Built

Year Built: 1999