Skip to content

15 Silver Creek LaneToms River, NJ 08753

Built 2005

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Apr 14, 2016

Property Information

Block234.12
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,888
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
17%
Improvement Value:$416,000
83%
Total Assessment$504,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,183+5.3%
2024$8,724-14.3%
2023$10,182+0.4%
2022$10,137+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,888DeedBook 16382, Page 239Recorded5/4/2016

Property Sale

Sale
$342,024
DeedBook 12509, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2005