Skip to content

82 Kettle Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$128,500
Last Sale Date
Feb 22, 1995

Property Information

Block234.13
Lot51.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class14
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,728
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,000
79%
Improvement Value:$66,600
21%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,696+5.3%
2024$5,411-6.7%
2023$5,798+0.4%
2022$5,772+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 5246, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1987