Skip to content

2 Silver Creek LaneToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Oct 14, 2021

Property Information

Block234.13
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,175
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
24%
Improvement Value:$360,400
76%
Total Assessment$476,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,680+8.7%
2024$7,983+13.3%
2023$7,047+0.4%
2022$7,016+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000
Sq Ft2,175DeedBook 18746, Page 771Recorded10/27/2021

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5567, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1969