Skip to content

126 Kettle Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Mar 16, 2001

Property Information

Block234.20
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class13
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,228
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,000
86%
Improvement Value:$32,700
14%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,276+5.3%
2024$4,063-12.4%
2023$4,636+0.4%
2022$4,616+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10354, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 1958