Skip to content

127 Riparian WayToms River, NJ 08755

Built 1991

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 6, 2003

Property Information

Block234.20
Lot19.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,700
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
24%
Improvement Value:$346,800
76%
Total Assessment$458,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,359+5.3%
2024$7,942+10.2%
2023$7,204+0.4%
2022$7,173+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 11816, Page 1968

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10206, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1991