Skip to content

154 Kettle Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Jul 31, 1998

Property Information

Block234.20
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,500
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
22%
Improvement Value:$332,000
78%
Total Assessment$428,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,798+5.3%
2024$7,409+3.3%
2023$7,169+0.4%
2022$7,138+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5606, Page 587

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 4341, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1978