Skip to content

144 Flitsch DriveToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block234.20
Lot45.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,260
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
23%
Improvement Value:$328,800
77%
Total Assessment$424,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,740+5.3%
2024$7,353+16.5%
2023$6,310+0.4%
2022$6,282+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 14035, Page 1080

Property Sale

Sale
$118,300
DeedBook 5149, Page 23

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 4465, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1983