Skip to content

155 Twilight CourtToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Oct 8, 1987

Property Information

Block234.20
Lot45.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,392
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
28%
Improvement Value:$215,900
72%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,464+5.3%
2024$5,191+5.2%
2023$4,936+0.4%
2022$4,914+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 4606, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1983