Skip to content

159 Twilight CourtToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 13, 2021

Property Information

Block234.20
Lot45.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,558
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
26%
Improvement Value:$234,700
74%
Total Assessment$318,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,807+5.3%
2024$5,517+10.7%
2023$4,984+0.4%
2022$4,962+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,558DeedBook 18758, Page 1856Recorded11/4/2021

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 13749, Page 204

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5079, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1983