Skip to content

156 Twilight CourtToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$80,635
Last Sale Date
Sep 14, 1984

Property Information

Block234.20
Lot45.20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1FIG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,572
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
32%
Improvement Value:$203,800
68%
Total Assessment$301,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,499+5.3%
2024$5,224+3.9%
2023$5,026+0.4%
2022$5,004+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,635
DeedBook 4242, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1984