Skip to content

136 Kettle Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
Oct 1, 1984

Property Information

Block234.20
Lot45.33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,061
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
35%
Improvement Value:$159,800
65%
Total Assessment$245,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,478+5.2%
2024$4,255+11.8%
2023$3,807+0.4%
2022$3,790+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 4250, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1984