Skip to content

160 Kettle Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1991

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 1, 2016

Property Information

Block234.21
Lot50.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,863
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
28%
Improvement Value:$256,700
72%
Total Assessment$354,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,463+5.3%
2024$6,140+4.0%
2023$5,903+0.4%
2022$5,877+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,863DeedBook 16500, Page 226Recorded9/7/2016

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4934, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1991