Skip to content

167 Sutter StreetToms River, NJ 08753

Built 1986
Other Exempt

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Oct 26, 2001

Property Information

Block234.21
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,060
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
24%
Improvement Value:$265,400
76%
Total Assessment$349,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$5,197+2.4%
2018$5,075+3.7%
2017$4,893+5.2%
2016$4,651-3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 10607, Page 212

Property Sale

Sale
$100,700
DeedBook 4432, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1986