Skip to content

149 Flitsch DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block234.22
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,878
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
25%
Improvement Value:$270,500
75%
Total Assessment$358,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,532+5.3%
2024$6,206-4.7%
2023$6,515+0.4%
2022$6,486+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,878DeedBook 19076, Page 374Recorded6/23/2022

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 12112, Page 1787

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 4021, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1965