Skip to content

168 Sutter StreetToms River, NJ 08753

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2025

Property Information

Block234.22
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,188
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
31%
Improvement Value:$185,800
69%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,666+5.6%
2024$4,420+18.4%
2023$3,734+0.5%
2022$3,717+4.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$126,900
DeedBook 10162, Page 1304

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 4711, Page 837

Property Sale

Sale
$78,500
DeedBook 4392, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1986