Skip to content

165 Susan StreetToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2014

Property Information

Block234.22
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,118
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
35%
Improvement Value:$155,400
65%
Total Assessment$237,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,325+5.2%
2024$4,109+6.3%
2023$3,864+0.4%
2022$3,847+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 11460, Page 1291

Property Built

Built

Year Built: 1971