Skip to content

168 Susan StreetToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 10, 2007

Property Information

Block234.24
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,204
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
27%
Improvement Value:$469,200
73%
Total Assessment$644,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,737+5.3%
2024$11,151-2.2%
2023$11,398+0.4%
2022$11,348+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$650,000
DeedBook 13828, Page 147

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 11006, Page 1196

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 4680, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1965