Skip to content

184 Susan StreetToms River, NJ 08753

Built 1997

Last Sale Price
$618,000
Last Sale Date
Oct 9, 2020

Property Information

Block234.24
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,048
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
27%
Improvement Value:$419,300
73%
Total Assessment$574,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,464+5.3%
2024$9,941+1.7%
2023$9,772+0.4%
2022$9,729+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$618,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 18110, Page 241Recorded10/19/2020

Property Built

Built

Year Built: 1997