Skip to content

20 Carter StreetToms River, NJ 08753

Built 2008

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 17, 1991

Property Information

Block234.25
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,852
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
21%
Improvement Value:$754,700
79%
Total Assessment$954,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,395+5.3%
2024$16,526+2.1%
2023$16,190+0.4%
2022$16,118+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4941, Page 661

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 4650, Page 29