Skip to content

14 Carter StreetToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block234.25
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,518
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
19%
Improvement Value:$290,000
81%
Total Assessment$358,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,523+5.3%
2024$6,197+14.5%
2023$5,411+0.4%
2022$5,387+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$338,000
DeedBook 14150, Page 17

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12238, Page 1835

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5634, Page 970

Property Sale

Sale
$87,750
DeedBook 4922, Page 809

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4653, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1958