Skip to content

10 Carter StreetToms River, NJ 08753

Built 2005

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 11, 2015

Property Information

Block234.25
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class18
Description2F4G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,944
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
19%
Improvement Value:$449,400
81%
Total Assessment$557,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,156+5.3%
2024$9,649-10.1%
2023$10,734+0.4%
2022$10,687+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,944DeedBook 16255, Page 180Recorded12/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5434, Page 10