Skip to content

6 Carter StreetToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Date
Nov 17, 2006

Property Information

Block234.25
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,864
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
26%
Improvement Value:$239,300
74%
Total Assessment$323,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,891+5.3%
2024$5,596+12.2%
2023$4,989+0.4%
2022$4,967+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 13418, Page 1032

Property Built

Built

Year Built: 1984