Skip to content

30 Kingfisher LaneToms River, NJ 08753

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2024

Property Information

Block235.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,640
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
33%
Improvement Value:$521,400
67%
Total Assessment$776,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,146+5.3%
2024$13,439+13.6%
2023$11,826+0.4%
2022$11,773+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996